Yaş Büyütme-Küçültme Davalarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Yaş Büyütme-Küçültme Davalarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Bu yazıda; yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davaları ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır. Yaş büyütme ve yaş küçültme davası nedir? Yaş büyütme ve yaş küçültme görevli ve yetkili mahkeme hangisidir? Yaş büyütme ve yaş küçültme davası hangi mahkemede açılır, hangi mahkeme bakar? Yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davaları ne kadar sürer? Detaylar yazımızın devamında…

 

Yaş Düzeltme, Yaş Büyütme ve Yaş Küçültme Davası Nedir?

Yaş düzeltme davası, bireylerin çeşitli nedenlerle yaşlarında değişiklik yapmasını içermektedir. Bu bazen yaş küçültme davası bazen de yaş büyütme davası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu davalar kişinin hayatını çalışma, emeklilik, askerlik, eğitim vb. birçok yönden direkt etkilemektedir. Yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davası açabilmek için bazı geçerli nedenlere ihtiyaç duyulur. Bunların başında da doğumun hastanede ya da doğum evinde gerçekleşmemiş olmasıdır. Nitekim burada gerçekleşen doğumların kayıt tarihleri kesindir.

 

Yaş Düzeltme, Yaş Büyütme ve Yaş Küçültme Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davasından kısaca yukarıda bahsettik. Peki yaş düzeltme davalarında görevli mahkeme hangisidir? Yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davası hangi mahkemede açılır? Öncelikle başvuru yapılacak mahkeme, resmi ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki mahkeme olmalıdır. Başvuru yapılacak mahkeme türü ise asliye hukuk mahkemeleridir.

 

Yaş Düzeltme, Yaş Büyütme ve Yaş Küçültme Davası Ne Kadar Sürer?

Asliye hukuk mahkemelerinde açılan yaş düzeltme, yaş büyütme ve yaş küçültme davası ne kadar sürer? Her davada olduğu gibi bu davalarda da hukuk süreci mahkemeden mahkemeye değişebilmektedir. Bunun yanı sıra kemik yaşı tespiti gibi laboratuvar işlemlerini gerektiren durumlar da olabileceğinden ortalama 6 ay sürer diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

boşanma avukatı - anlaşmalı boşanma