Ev Sahibi-Kiracı Davalarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Ev Sahibi-Kiracı Davalarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Bu yazıda; kirada oturanları ve ev sahipleri ile çeşitli konularda sorun yaşayanları ilgilendiren kiracı davaları ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır. Kiracı davaları nedir? kiracı davaları görevli ve yetkili mahkeme hangisidir? Ev sahibi kiracı davalarına hangi mahkeme bakar? Kiracı tahliye davası hangi mahkemeye açılır? Kiracı davaları ne kadar sürer? Kiracı tahliye davaları ne kadar sürer? Detaylar yazımızın devamında…

 

Kiracı Davaları Nedir?

Kiracı davaları, genelde tahliye davası olarak bilinir. Fakat kiracı davaları sadece sadece tahliye davalarından ibaret olmayıp ev sahibi-kiracı arasındaki tüm uyuşmazlık konularını kapsar. Nitekim sadece ev sahipleri değil kiracılar da çeşitli konularda ev sahiplerine dava açabilir. Kiracı davaları ya da kiracı tahliye davaları geçerli bir neden olmadan açılamaz. Bu nedenle gerek kiracılar gerekse ev sahipleri, hangi gerekçelerin oluşması durumunda dava açılabileceğini iyi bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde dava süreci olumsuz sonuçlanır. Peki ev sahibi, kiracı davalarına hangi mahkeme bakar?

 

Kiracı Davalarına Hangi Mahkemede Bakar?

Ev sahibi-kiracı davalarından kısaca yukarıda bahsettik. Peki kiracı davalarında görevli mahkeme hangisidir? Kiracı davalarına hangi mahkeme bakar? Başvuru yapılacak görevli ve yetkili mahkeme türü sulh hukuk mahkemeleridir. Kiracının ikamet adresinin bağlı olduğu ilçe ve/veya ildeki sulh hukuk mahkemelerine başvuru yapılabilir.

 

Kiracı, Tahliye Davaları Ne Kadar Sürer?

Sulh hukuk mahkemelerinde kiracı davaları ne kadar sürer? Her davada olduğu gibi kiracı tahliye davaları ve diğer ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını içeren davalarda hukuk süreci mahkemeden mahkemeye değişebilmektedir. Fakat ev sahibi-kiracı davaları genel olarak uzun süren davalar arasında yer alır. Açılan davanın gerekçesine göre değişmekle birlikte kiracı davaları ortalama 1 ile 1,5 yıl arasında sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

boşanma avukatı - anlaşmalı boşanma