İsim Değişikliğine Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

İsim Değişikliğine Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Bu yazıda; isim değiştirme, isim değişikliği davaları ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır. İsim değişikliği davası nedir? İsim değişikliği görevli ve yetkili mahkeme hangisidir? İsim değişikliği davası hangi mahkemede açılır, hangi mahkeme bakar? İsim değişikliği davası ne kadar sürer? Detaylar yazımızın devamında…

 

İsim Değişikliği Davası Nedir?

İsim değişikliği davası, bireyin çeşitli nedenlerle ismini değiştirmek üzere mahkemeye başvurduğu dava türüdür. Peki hangi durumlarda isim değişikliği yapılır? Medeni kanun incelendiğinde bununla ilgili olarak hangi nedenlere bağlı olarak isim değiştirme yapılacağına dair bir bilgi yer almamaktadır. Bu nedenle yanlış anlaşılmalara neden olabilecek, alay konusu olması bakımından kişiyi zedeleyebilecek, yazım hatası içeren vb. çok sayıda nedene bağlı olarak isim değişikliği davası açılabilmektedir. Peki isim değişikliği davasına hangi mahkeme bakar?

 

İsim Değişikliği Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İsim değiştirme ya da soyadı değişikliği davasından kısaca yukarıda bahsettik. Peki isim değişikliği görevli mahkeme hangisidir? İsim değişikliği davası hangi mahkemede açılır? Öncelikle başvuru yapılacak mahkeme, resmi ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki mahkeme olmalıdır. Başvuru yapılacak mahkeme türü ise asliye hukuk mahkemeleridir.

 

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Sürer?

Asliye hukuk mahkemelerinde açılan isim değişikliği davası ne kadar sürer? Bu davalar tek taraflı olduğundan genelde tek celsede sonuçlanır. Bazı durumlarda ikinci celseye de kalabilir. Mahkemeden mahkeme değişkenlik gösterebilmekle birlikte genel olarak isim değişikliği davası en fazla 6 ay sürer diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boşanma avukatı - anlaşmalı boşanma