Bilişim Suçlarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Bilişim Suçlarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

Bu yazıda; bilişim suçları davaları ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır. Bilişim suçu nedir? Bilişim suçları görevli ve yetkili mahkeme hangisidir? Bilişim suçlarına hangi mahkeme bakar, hangi mahkemede dava açılır? Bilişim suçları davası ne kadar sürer? Detaylar yazımızın devamında…

 

Bilişim Suçu Nedir?

Bilişim suçunun net bir tanımı olmamakla birlikte genel olarak bilgisayar ve internet teknolojisi vasıtasıyla kanunlara aykırı olarak işlenen eylemleri kapsamaktadır. Örnek üzerinden hareket etmek gerekirse kişisel verilerin usûlsüzce elde edilmesi, saklanması, yayılması, elde edilen bilgilerle yapılan dolandırıcılıklar, internet üzerinden bilgisayar teknolojilerine yapılan sanal saldırılar gibi çok sayıda örneği sayabiliriz.

 

Bilişim Suçlarına Hangi Mahkeme Bakar?

Yukarıda verdiğimiz bilişim suçu örnekleri en belirgin suçları kapsamaktadır. Nitekim bilişim suçları çok geniş çerçevede değerlendirilmekte ve sayısız örneği bilişim suçu kapsamına almak mümkün olabilmektedir. Peki bilişim suçlarına hangi mahkeme bakar? Bilişim suçlarında yetkili mahkeme, ceza mahkemeleridir. Peki hangi ceza mahkemeleri? İlgili mahkeme türü, bilişim suçu türüne ve etkilerine göre asliye ceza ya da ağır ceza mahkemesi olarak belirlenir. Eğer ki internette yer alan kişisel bir verinin(fotoğraf, kimlik bilgileri vb.) kaldırılması isteniyorsa sulh ceza mahkemelerine başvurularak erişim engeli koydurulabilir.

 

Bilişim Suçları Davası Ne Kadar Sürer?

Yukarıda da belirtildiği üzere bilişim suçlarına ceza mahkemeleri bakmaktadır. Peki bilişim suçları davası ne kadar sürer? Açıkçası bilişim suçları alanındaki hukuk ve ceza sistemi ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlamıştır. Dolayısıyla bilişim suçlarına verilen önem de giderek artmaktadır. Fakat bilişim suçları alanında tam bir oturmuşluk bulunmadığından davalar da uzun sürebilmektedir. Özellikle basit nitelikteki bilişim suçları çok fazla önemsenmeyebilir. Fakat dolandırıcılık vb. tarzdaki bilişim suçlarında daha hızlı sonuç alınabilmektedir.

One thought on “Bilişim Suçlarına Hangi Mahkeme Bakar, Nereye Dava Açılır?

  1. Reply
    Fatih
    10 Mart 2022 at 08:08

    Bilişim hukuku özellikle dünyadaki teknolojik gelişmeler sonucunda oldukça önem kazandı. Bu makale de bu durumda oldukça önemli bir yazı haline geliyor. Sayın meslektaşım oldukça önemli bir konuya parmak basmış. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boşanma avukatı - anlaşmalı boşanma